Чи люблять діти героїв? Безперечно, що так. А от яких героїв вони наслідують? «Добрих» чи «поганих»? На кого хочуть бути схожими? Добре, коли на позитивних героїв. А чи знають ваші діти, що Церква також має своїх героїв? Саме так – героїв! Ними є святі.
Хто такі святі? Чому для дітей важливо знати про життя святих? Що діти можуть дізнатися з їхнього життя та вчинків? Серед великого розмаїття книг для дітей великої уваги заслуговує книга Емі Велборн «Для дітей про святих» (видавництво «Апостол»), в якій авторка відповідає на ці запитання.
У книзі прочитаєте понад 60 історій про святих, які показують, як діти можуть наслідувати героїв Церкви у реальному житті.
На мою думку, книга має такі переваги:
• розповіді захоплюючі і надихаючі;
• їх легко і цікаво читати;
• історії написані у розмовному стилі;
• на початку кожної вказано роки життя святого чи святої і день, коли Церква їх вшановує;
• наприкінці розповіді знайдете запитання для обговорення;
• усі історії супроводжуються ілюстраціями.
Вважаю, дуже добрим є те, що розповіді у книзі – то не стандартна біографія особи з постійним переліком дат і подій. Часто авторка звертається до читача, спонукає до роздумів і до пошуку відповідей. В історії про кожного святого чи святу читачі також прочитають цікавинку з його (її) біографії, яка пояснює історію, чому той чи інший святий(-а) є покровителем, наприклад, дітей, подорожуючих, сім’ї і т.д. або якісь інші цікаві моменти з життя святих. Наприклад, святий Мартин де Поррес разом з тим, що любив допомагати бідним і хворим, також дуже любив тварин.
Ось таку невеличку цікаву розповідь авторка додала в історію про цього святого:
«Мартин любив усіх тварин, і на багатьох його образах зображено мишей, які бігають навколо його стіп. І ось чому.
Брати́ дуже непокоїлися тим, що в монастирі дуже плодилися миші та пацюки, які завдавали жахливої шкоди. Вони гризли все підряд, навіть священничі ризи. Треба було терміново щось робити!
Брати́ поклали пастку, і незабаром піймався один із сірих злочинців.
Мартин навіть не міг припустити думки, що мишу доведеться вбити. Як розповідають, він нахилився, взяв мишу в руку і прошепотів: «Іди, малий брате, скажи своїм друзям, аби не завдавали нам шкоди. Приходь щодня в кінець саду, і я годуватиму тебе».
Брати́ були вражені, коли побачили як ця миша та всі її «друзі» вийшли за Мартином через двері.
Іншим разом він побачив перелякані оченята ще одного мишеняти, що виглядало з кутка, поки пес і кіт мирно їли з одної миски. Мартин підніс мишеня до миски і щасливо спостерігав, як троє колишніх ворогів їли разом!»
Хоча книга для дітей 8-13 років, проте нехай цей вказаний вік вас не обмежує. Думаю, що також і нам, дорослим, цікаво буде прочитати це видання. Можливо, про деяких святих хтось дізнаєтеся вперше. Як і я свого часу, коли вперше розгорнула її і прочитала зміст.
Читаючи цю книгу, подорожуватимете разом зі святими, відкриватимете нові горизонти, вчитиметеся вибирати добро і любов, допомагати іншим, вірити, отримаєте багато гарних прикладів для наслідування і доброго формування характеру, а також зростання у чеснотах.
Деталі про книгу читайте на офіційному сайті видавництва «Апостол»
Іванна Дорошенко